Amerika Başkonsolosluğu İstanbul

Amerika Başkonsolosluğu

Adres: İstinye, Şehitlik Sk. No:2, 34460 Sarıyer İstanbul

Telefon: (0212) 335 90 00

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

USA İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi-Cuma günleri 08.00-16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.  


İstanbul Amerikan Başkonsolosluk Görev Alanı Neresidir?

İstanbul, Bolu, Kocaeli, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, Balıkesir, Bilecik,  Kırklareli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar, vize işlemleri için Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuru yapabilirler. Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, Göçmen olmayan vize işlemleri ve Amerikan vatandaşlık işlemleri konusunda hizmet vermektedir.  Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, Göçmen vize hizmetleri vermemektedir. 

İstanbul Başkonsolosluğu Amerika 2023 Resmi Tatil Günleri  Ne Zamandır?

İstanbul Amerika Başkonsolosluğu ve Amerika Türkiye Temsilcilikleri Amerika Birleşik Devletleri'nin 2023 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Amerika vizesi için başvuruda bulunacak veya Amerika Konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin bu tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya vize işlemlerini planlamaları gerektiğini bilmelidirler. 

 • 17 Ocak- Martin Luther King, Jr'ın Doğum Günü
 • 21 Şubat- Başkan Washington’un Doğum Günü
 • 21-23 Nisan- Ramazan Bayramı
 • 1 Mayıs- Emek ve Dayanışma Günü
 • 9 Mayıs- Atatür'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Mayıs- Memorial Day
 • 29 Haziran 2 Temmuz- Kurban Bayramı
 • 4 Temmuz- Bsğımsızlık Günü
 • 30 Ağustos- Zafer Bayramı
 • 9 Eylül- Labor Day
 • 10 Ekim- Columbus Day
 • 29 Ekim- Cumhuriyet Bayramı
 • 11 Kasım- Gaziler Günü
 • 24 Kasım- Şükran Günü
 • 25 Aralık Noel
 • 31 Aralık- Yeni Yıl

Amerika Başkonsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Amerika’ya kısa süreli turizm, ticaret, mesleki organizasyon katılımı, aile ziyareti, eğitim gibi birçok farklı amaçlarla ziyaret gerçekleştirmek isteyen kişiler, Amerika İstanbul Başkonsolosluğu'na Amerika Göçmen Olmayan Vize kategorisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Amerika Konsolosluğu, 6 aydan uzun süreli ikamet amacı ile Amerika'ya seyahat edecekler için Amerika Göçmen Vize kategorisinde başvuru yapmalarını önermektedir. Ancak Amerika’ya seyahat sebebine göre düzenlenen yaklaşık 185 farklı alt kategoride vize başvurusu bulunmaktadır. Amerika vizesi için online başvuru yapılmadan önce Amerika vizesi konusunda danışmanlık hizmeti alınması önerilir. 

Amerika seyahatinin gerekçelerini anlatan; Amerika Konsolosluğu'na hitaben, resmi bir dil ile, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağını anlatan bir dilekçe sunulmalıdır. Aşağıda sunulan örnekler, ideal bir dilekçenin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması amacıyla sunulmuştur. Ancak her Amerika vize talep dilekçesi, kişiye özel ve seyahat amacına uygun hazırlanmalıdır.  

Amerikan Turistk Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olur? - Şahıs Adına

…/…/…

To: American Consulate General
İstanbul, Turkey

From: İsim Soyisim
Adres

Re: Request for a Visitor Tourist Visa to the United States

I humbly request the approval of my tourist visa to allow me to visit the United States. 

Upon successful approval of my visa, I will travel in your country between the dates of …/…/... & …/…/... .

I will be responsible for all accommodations and expenses during my vacation in the United States.  

I am a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties. At the end of my vacation, I will return back home to Turkey within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,

İsim ve soyisim
İmza


US Turistk Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olur? - Şirket Adına

…/…/…

To: American Consulate General
Ankara, Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Tourist Visa to the United States

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, a tourist visa in order to allow him/her to visit the United States during his/her vacation. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of his visa, Ad Soyad, will be responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United States. At the end of his/her stay, he/she will return home to Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United States. Ad Soyad will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon


USA Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olur?-

Şirket Adına

…/…/…

To: American Consulate General
Ankara, Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Business Visa to the United States

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, Business visa in order to allow him/her to visit the United States during his/her business trip. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of Ad Soyad's visa, our company will be the sponsor and responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United States. At the end of his/her stay, he/she will return home to our company in Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United States. He/she will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

Amerika İstanbul Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir? (DS-160 Formu)

Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu online olarak doldurulmalıdır.

Amerika vize işlemleri için online doldurulması gereken vize başvuru formu İngilizce olarak cevaplanmasına ve verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına özen gösterilmelidir.Ayrıca, vize başvuru formunda verilen bilgilerin vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerle uyum göstermesi ise Amerikan Konsolosluğu'nun vize karar aşamasında özellikle dikkat ettiği konudur. 

*Amerika DS-160 formunun doldurulmaya başlanmasından önce hangi şehir konsolosluğu üzerinden başvuru yapılacağı seçilmelidir (TURKEY-ISTANBUL ya da TURKEY-ANKARA). Daha sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerin girilmeye başlanması gereklidir.

Amerika Vize Harç Ücretleri Ne Kadardır?


B1/B2, C1/D, F, J ve I Vizeleri     160 A.B.D. Doları

H, L, O, P, Q ve R Vizeleri           190 A.B.D. Doları

E   Vizesi                                     205 A.B.D. Doları

Yukarıdaki ücretler vize harç ücretleridir, Amerika Konsolosluğuna akredite acentelerin koordinasyon bedelleri hariçtir. 

Amerikan Vize Reddini Oluşturan Sebepler Nedir?

-Başvuru sahibinin geçimini sağlayan bir işinin olmaması,

-Başvuru sahibinin finans durumunun ve ekonomik düzeyinin yeterli düzeyde görülmemesi

-Amerika seyahatinin masraflarına teminat oluşturacak kadar maddi kaynağın banka hesabında beyan edilememesi

Bu şartlara sahip her kişi vize almak istediğinde potansiyel olarak göçmen sıfatıyla algılandığı için Amerika vize işlemlerinin olumlu sonuçlanma ihtimali çok düşük olacaktır.

İstanbul Amerika Konsolosluğu Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Amerika vize başvuru işlemlerine son 10 yıl içerisinde alınmış olan bir pasaportla başlanmalıdır. Yıpranmış veya hasar görmüş pasaportların yenilenmesi önerilmektedir. Önerilen koşullarda olmayan bir pasaportla vize işlemleri gerçekleştirilebilir. Devamı...

Amerikan İstanbul Başkonsolosluğu, Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Amerika vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Amerika Vatandaşlık Hizmetleri Bölümü’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. Amerika İstanbul Başkonsolosluğu Amerikan Vatandaşları Hizmet Bölümü’nden hizmet almak isteyen herkesin randevu alması gerekmektedir. Vatandaşlık Randevu Sistemi üzerinden başvuru sahipleri randevularını önceden ayarlanabileceği için Konsoloslukta bekleme süreleri azalacak ve başvurular daha hızlı ve verimli bir şekilde işleme alınacaktır.

Kimlik Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

16 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Pasaport Başvuru İşlemleri, yetişkinler için ilk 10 yıllık pasaport başvuru işlemleri (16 yaşından büyükler için), eski pasaportu yenileme işlemi, kayıp veya çalıntı pasaport başvuru işlemi.

Doğum Belgesi İşlemleri Nasıl Yapılır?

 
Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA)Başvurusu, 
Amerika dışında doğan bir çocuk adına hazırlanan Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi (Consular Report of Birth Abroad-CRBA) 

Not:Konsolosluk Raporu ile Doğum Belgesi çıkarılma işlemi ve ilk pasaport başvurusu aynı zamanda yapılmalıdır.

Amerika İstanbul Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul'un Sarıyer İlçesinin İstinye Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Amerika Konsolosluğu'na Beşiktaş İlçesi sahil mevkinden hareket eden 22, 40 B numaralı Sarıyer otobüsleri ile İstinye semtine ulaşım sağlanabilir ve ya İstanbul Şişli ilçesi üzerinden hareket eden 29 Ş numaralı İstinye Dereiçi otobüsü ile de gidilebilir ya da metro ile ulaşımı tercih edenler için  4. Levent Metro durağından Maslak istikametine doğru devam eden 29 B veya 41 C ile İstinye'ye ulaşılabilir.  

ABD İstanbul Başkonsolosluğunun Yeri Nerede ?

 

Duyurular

Amerika Vize Başvurularında Bulunacak Kişilerin Dikkatine

Amerika İstanbul Başkonsolosluk, Konsolosluk vize bölümü haftaiçi hergün 08:00-16:30' a kadar hizmet vermektedir. ...
2023-08-02 12:03:59

Yurt dışına hayvan götürmek için gerekli evraklar

Amerika Birleşik Devletleri'ne evcil hayvan götürmek için şartlar ne? Evcil hayvanınızı yurtdışına götürmek için hangi evrakları gerekl...
2023-08-02 12:03:18

Amerika'dan yeni vize tasarısı

Amerika  Temsilciler Meclisi, bazı ülke vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin kısıtlanmasına yönelik tasarıyı kabul etti.  ...
2023-08-02 12:02:59

Amerika Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Amerika temsilcilikleri Türkiye ve Amerika’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ...
2023-08-02 12:02:22
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu