Amerika'dan yeni vize tasarısı

Amerika  Temsilciler Meclisi, bazı ülke vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin kısıtlanmasına yönelik tasarıyı kabul etti.

 

BBC Türkçe tarafından yayınlanan habere göre; Tasarıda, Mart 2011'den sonra Irak ve Suriye'de bulunmuş kişilere ve ABD'nin teröre destek veren ülkeler listesinde olan İran ve Sudan'ı ziyaret etmiş kişilere ABD'ye girişlerinde vize koşulu getirilmesi isteniyor.

 

13 Kasım'daki Paris saldırılarını gerçekleştiren saldırganların, ABD'ye vizesiz girme hakları bulunmasından dolayı hazırlanan tasarı Beyaz Saray tarafından da destekleniyor. ABD’ye vizesiz giriş hakkı bulunan ülke vatandaşlarına yönelik tasarı temsilciler meclisinde 19 “hayır” oyuna karşı 407 “evet” oyu aldı. Tasarı Senato'dan da geçip yasalaşırsa, vize muafiyeti uygulanan tüm ülkelerin vatandaşlarının Nisan 2021'dan itibaren ABD'ye biyometrik verileri içeren elektronik pasaportla giriş yapmaları gerekeceği ifade ediliyor.

 

 Amerika vize işlemlerinden muaf tutulan ülkelerin isimleri şöyle;

 

Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brunei, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monaco, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan ve İngiltere

Amerika'dan yeni vize tasarısı