Amerika Vizesi Başvuru

Amerika Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Vize başvuru işlemlerine son 10 yıl içerisinde alınmış olan pasaportla başlanmalıdır. Yıpranmış veya hasar görmüş pasaportunuzu yenilemelisiniz. Önerilen koşullarda olmayan pasaportunuzla vize işlemlerinizin gerçekleşebilir.

Böylesi bir durumda onay alan başvuru işlemleriniz risk taşırken sözgelimi, Amerika sınırları içerisinde görevlilerce geri çevrilebilirsiniz. Amerika vize işlemleri sırasında zaman kaybınızı en düşük seviyede tutabilmek için pasaportunuzu yenilemiş olmak yararlı olacaktır. Yenilenmiş pasaport ile Amerika vize işlemlerine başlamış olmak karşılaşılabilecek pürüzleri gidermeye yönelik atılmış adımlardır. Amerika vize işlemleri için gerekli olan evrakların bilgisini edinip, kapsamlı bir şekilde organize edilen belgelerinizle Amerika vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.


Amerika Vize Randevu İşlemleri Nelerdir?

Amerika vize işlemleri için gerekli olan belge ve evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde organize edilerek randevu aşamasına geçilebilmektedir. Başvuru süreci içinde Amerikan Konsolosluğunun kişilere sunduğu form doldurumalıdır. Bu form hem kanıtlı bir aşamayı hem de mülakat öncesinde gerçekleştirilecek olan seyahat niteliğini ölçme aşamasını göz önünde bulundurmaktadır. Amerikan Konsolosluğunun belirttiği form 50 sorudan oluşmaktadır. 

Amerika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika vize işlemleri için doldurmanız gereken vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak doldurabilirken, verecek olduğunuz bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına özen gösteriniz. Ayrıca, vize başvuru formunda verecek olduğunuz bilgilerin vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerle uyum göstermesini ise Amerikan Konsolosluğu göz önünde bulunduracaktır. Amerika vizesi başvuru formu ve Amerika vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizin birbirini destekler şekilde olmasına önem veriniz. Vize başvuru formu okunaklı, büyük harfle ve tükenmez kalemle doldurup imzalanarak vize başvuru formu işlemi sonlandırabilir. Kişilerin banka hesap dökümlerindeki meblayı kanıt olarak göstermeleri de, vize başvuru sonucu açısından önem arz etmektedir. 

Amerika Vize İşlemleri İçin Gerekli Olan Evraklar Nedir?

Seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurduğunuz takdirde hangi amaçla vize başvurusunda bulunduğunuzu belirtmelisiniz. Amerika turistik vize, Amerika ticari vize, Amerika seyahat vizesi ve farklı amaçlarda olan Amerika vize türleridir. Vize işlemleriniz için gerekli olan evrak ve belgeler gitmek istediğiniz ülkeye ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bilmekte fayda var, Amerika vize işlemleri başvurularınızın incelenmesi ve vize hakkında kararlar Amerika Başkonsolosu tarafından verilmektedir.

‘’Diplomatik’’, ‘’hususi’’ ve ‘’hizmet’’ pasaport sahipleri ise, Amerika vize işlemleri prosedürlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Amerika Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yıpranmış ve hasar görmüş pasaportunuzla vize işlemlerine başlanmamalıdır. Pasaportlar 10 yıldan daha önce bir sürede alınmış olması gerekirken, vize başvuru formu ve vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgilerin birbirlerini desteklemesi ise önemlidir. Amerika vize işlemlerini başarılı bir sonuçla bitirebilmek için her türlü belge ve dokümanda bulunan pürüzler giderilmelidir.

Amerika Vize Reddi

Herhangi bir iş durumundan yoksun olan çalışmayan kişi; kendisini ve sorumluluğunda olduğu kişileri finanse edemeyecek belirli bir ekonomik düzeyin altında olan kişiler; teminat olarak banka hesap cüzdanında yeterli bütçesi olmayan kişiler potansiyel olarak göçmen sıfatıyla algılandığı için Amerika vize başvuruları çoğunlukla ret ile sonuçlanabilmektedir.

Böyle bir durumda iseniz Amerika vize işlemleri başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır. Çünkü bazı ülkeler bir ülkeden (örneğin; Türkiye’den) yapılan vize başvurularındaki ret oranını (örneğin %3ün üzerinde olması durumunda) göz önünde bulundurarak, bu ülkeyi göç açısından riskli ülkeler arasında kabul etmekte ve söz konusu ülkeye yönelik vize koşullarını daha sıkı kurallara bağlamaktadır.


 

Duyurular

Amerika Vize Başvurularında Bulunacak Kişilerin Dikkatine

Amerika İstanbul Başkonsolosluk, Konsolosluk vize bölümü haftaiçi hergün 08:00-16:30' a kadar hizmet vermektedir. ...
2023-08-02 12:03:59

Yurt dışına hayvan götürmek için gerekli evraklar

Amerika Birleşik Devletleri'ne evcil hayvan götürmek için şartlar ne? Evcil hayvanınızı yurtdışına götürmek için hangi evrakları gerekl...
2023-08-02 12:03:18

Amerika'dan yeni vize tasarısı

Amerika  Temsilciler Meclisi, bazı ülke vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin kısıtlanmasına yönelik tasarıyı kabul etti.  ...
2023-08-02 12:02:59

Amerika Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Amerika temsilcilikleri Türkiye ve Amerika’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ...
2023-08-02 12:02:22
Tüm Duyurular
Amerika Vizesi Başvuru